LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 10188553
*
nr 1018 8553
CANDLESTICKS
one pair, sheffield plate, height: 28 cm, wear.
1 par, Pläter, höjd: 28 cm
Condition: slitage
Estimate:
600
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday February 15 2016
at 20:11:08
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/2 19:49:28
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
1005 CANDLESTICKS
one pair, late gustavian style, trä och mässing. H..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:16
-
9054 CANDLESTICK
Klong, "Gloria", brass. Diameter: 42 cm, height: 4..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:06
-
2012 CHAMBERSTICKS
one pair, silver, DH&Co, 1839. Diameter: 14 cm, he..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:13
*
CANDLESTICKS
Condition: slitage
nr 1018 8553
CANDLESTICKS
one pair, sheffield plate, height: 28 cm, wear.
1 par, Pläter, höjd: 28 cm
Condition: slitage
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday February 15 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/2 19:49:28 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
1005 CANDLESTICKS
one pair, late gustavian style, trä och mässing. H..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:16 -
9054 CANDLESTICK
Klong, "Gloria", brass. Diameter: 42 cm, height: 4..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:06 -
2012 CHAMBERSTICKS
one pair, silver, DH&Co, 1839. Diameter: 14 cm, he..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:13